Zalety i wady picia zielonej herbaty

Zielona herbata na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Zaleca się ją w codziennej diecie, bowiem bardzo korzystnie wpływa na nasz organizm. Pamiętajmy jednak, że każdy kij ma dwa końce – picie zbyt dużej ilości zielonej herbaty może odbić się negatywnie na naszej kondycji.

Właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata zajmuje coraz więcej miejsca na sklepowych półkach. Nic dziwnego – wśród wszystkich rodzajów herbat to właśnie ta zielona uznawana jest za najzdrowszą. Znajdujące się w niej składniki wpływają korzystnie na nasz organizm i poprawiają nasze samopoczucie. Na tle innych herbat wyróżnia ją wysoka zawartość flawonoidów. Są to związki polifenolowe, które mają silne działanie przeciwutleniające. Dzięki nim komórki w naszym organizmie zostają wzmocnione i nie są narażone na niepożądane procesy utleniania, które powodują między innymi starzenie się organizmu oraz powstawanie nowotworów. W zielonej herbacie znajduje się również tanina mająca działanie antywirusowe i przeciwbakteryjne. Jest ona pomocna przy leczeniu schorzeń układu pokarmowego. Często zaleca się także picie zielonej herbaty zamiast kawy. Jest to uzasadnione, bowiem zawiera ona dużo teiny, która działa podobnie jak kofeina. Po wypiciu herbaty zwiększa się nasza wydajność, mija uczucie zmęczenia i senność. Picie zielonej herbaty reguluje także pracę jelit oraz pobudza działanie pęcherza moczowego, dzięki czemu toksyny są szybciej wydalane z naszego organizmu. Po herbatę chętnie sięgają osoby będące na diecie, bowiem przyśpiesza ona metabolizm i przyczyna się do usuwania zbędnych produktów przemiany materii.

 Zachowaj umiar i rozsądek

Z regularnym piciem zielonej herbaty wiąże się szereg korzyści, jednak nie jest ona wolna od wad. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o zachowaniu umiaru – najbardziej optymalne dla naszego organizmu jest picie jednej filiżanki herbaty dziennie. W takiej dawce będzie ona miała korzystny wpływ na nasze zdrowie. Większa dawka zawartych w zielonej herbacie polifenoli może skutkować pojawieniem się anemii. Okazuje się także, że zbyt duże ilości herbaty mogą powodować tworzenie się kamienia nazębnego. Ze względu na wysoką zawartość teiny zielonej herbaty nie powinny pić dzieci. Najwcześniej można ją podawać po ukończeniu 10 roku życia, jednak należy robić być to sporadyczne, a sam napar powinien być słaby. Zielona herbata nie jest także wskazana osobom starszym, mającym problemy z nadciśnieniem oraz z chorobami serca.

Komentarze

Komentarz

martbed