Wybieramy podgrzewacz wody

520299Nikt z nas nie wyobraża już sobie funkcjonowania bez ciepłej wody. Nie zawsze jednak jest ona dostarczana bezpośrednio z sieci miejskiej, zatem sami musimy zadbać o jej podgrzanie. Pomogą nam w tym podgrzewacze wody, które popularne są nie tylko w mieszkaniach, ale również na działkach czy domkach letniskowych.

Podgrzewacze pojemnościowe

Podgrzewacz wody powinien być dostosowany do naszych potrzeb oraz możliwości mieszkania. Do wyboru mamy urządzenia przepływowe i pojemnościowe. Ogrzewacze pojemnościowe cechują się magazynowaniem nagrzanej wody – jest to rozwiązanie komfortowe, bowiem przez długi czas nie musimy się martwić o ciepłą wodę. Najważniejszy jest wybór podgrzewacza, najczęściej określanego mianem bojlera, o odpowiedniej pojemności. Producenci tego typu urządzeń oferują nam zbiorniki kilkudziesięciu lub nawet kilkuset litrowe. Istotnym elementem pojemnościowych podgrzewaczy wody jest termostat – powoduje on włączenie się podgrzewacza za każdym razem, gdy tylko temperatura wody obniży się i przekroczy wyznaczoną przez nas wysokość. Dzięki temu przez cały dzień możemy utrzymać odpowiednią temperaturę wody. Podgrzewacze tego typu posiadają zabezpieczenia w postaci specjalnych zaworów, które uniemożliwiają przekraczanie dopuszczalnych wartości ciśnienia i zapobiegają zniszczeniu zbiornika.

Podgrzewacze przepływowe

Często warunki nie pozwalają nam na montaż w mieszkaniu lub piwnicy bojlera, który zapewni nam ciepłą wodę. W takich przypadkach sięgnąć możemy po przepływowe podgrzewacze wody. Ich działanie polega na tym, że uruchamiają się dopiero w momencie, w którym odkręcamy kran i woda zaczyna przez nie przechodzić. Gdy zakręcamy kran, podgrzewacz od razu się wyłącza. Tego typu rozwiązania chętnie stosowane są również w miejscach, w których ciepłej wody potrzebujemy jedynie od czasu do czasu – domkach letniskowych, działkach czy altanach. Instalacja takich urządzeń nie jest droga i nie wymaga od nas ingerencji w istniejącą już instalację.

Jaki podgrzewacz wybrać?

Wybierając podgrzewacz wody należy zwrócić uwagę na sposób jego zasilania – do wyboru mamy urządzenia gazowe i elektryczne. Nowoczesne modele piecyków gazowych, czyli popularnych junkersów, wyposażone są w czujniki spalin. Zapewniają one bezpieczeństwo i komfort użytkowania, bowiem powodują wyłączenie urządzenia w momencie, gdy stężenie tlenku węgla w powietrzu jest zbyt wysokie. Jednym z najważniejszych parametrów podgrzewacza jest jego moc – może wahać się ona od 1,5 kW do 50 kW. Należy dostosować ją do naszych potrzeb oraz liczby użytkowników. Im większe jest zapotrzebowanie na wodę, tym większa powinna być moc urządzenia.

Komentarze

Komentarz

Hania007