O co chodzi z tym selfie?

cwiczenia-biuroweAngielskie selfie, czyli polska słitfocia opanowało media społecznościowe.

O co w tym wszystkim chodzi ?

Selfie to tzw. zdjęcie z ręki, wykonane najczęściej telefonem komórkowym, przedstawiające nas samych lub nasze odbicie w lustrze ( zdarzają się także selfie grupowe). Obecnie selfie można uznać za rodzaj fotografii autoportretowej.

Moda na autoportrety wykonane aparatem fotograficznym rozprzestrzeniła się w związku z wprowadzeniem na rynek pierwszego przenośnego urządzenia tego typu, jakim był Kodak Brownie.

Działo się to w roku 1900, a do autoportretu było wykorzystywane odbicie w lustrze.

Jedną z pierwszych osób, które wykorzystywały aparat w ten sposób była Rosyjska Księżna Anastazja Nikołajewna. Tą metodą wykonywała zdjęcia, które następnie wysyłała do przyjaciela.

Genezę słowa selfie jakie znamy dziś, można datować na rok 2002, zostało one użyte przez użytkownika australijskiego forum, do opisania zdjęcia swojej twarzy które sam wykonał.

W roku 2000, zanim Facebook zaczął dominować w mediach społecznościowych, specyficzne autoportrety można było napotkać w serwisie internetowym MySpace. W tamtym czasie było ono jednak oznaką złego gustu. Serwis zasypany był zdjęciami przedstawiającymi odbicie zazwyczaj młodej dziewczyny w dość wyzywającym makijażu. Pełnego obrazu dopełniał oślepiający blask lampy aparatu.

Kilka lat później, gdy Facebook wysunął się na prowadzenie wśród mediów społecznościowych, pojawiły się selfie o wiele bardziej stonowane, przedstawiające ludzi w różnych często pozowanych sytuacjach, powstały także różne rodzaje zdjęć z ręki, jak chociażby „no-make up selfie” czyli autoportrety kobiet bez makijażu. Początkowo słitfocie wykonywane były głównie przez osoby młode, jednak obecnie możemy zobaczyć na nich osoby w różnym wieku. Coraz częściej widujemy także selfie robione przez osoby sławne, co przyczynia się do rozpowszechniania tego trendu.

Słowo „selfie” zostało opublikowane przez magazyn Time w grudniu 2012 roku, jako jedno z 10-ciu najmodniejszych słów.

Komentarze

Komentarz

TomaszJ