Jak zabezpieczyć okno w pokoju dziecięcym

24404015_BG1Będąc rodzicami, staramy się zapewnić naszemu dziecku pełne bezpieczeństwo. Dokładamy także starań, by zminimalizować zagrożenia, które mogą czyhać na nie w naszym domu czy mieszkaniu. Jednym z elementów, o który powinniśmy zadbać, jest okno, które znajduje się w pokoju naszej pociechy. Na co zwrócić uwagę, by mieć pewność, że jest ono w pełni bezpieczne?

Wykańczając pokój małego jeszcze dziecka, powinniśmy przewidzieć, co może zagrozić jego zdrowiu (a nawet życiu) w mieszkaniu, a zwłaszcza w jego własnym pokoju. Tym, co może szczególnie interesować naszą pociechę jest okno, a właściwie to, co się za nim znajduje i co za nim widać. Należy więc pozwolić maluchowi na poznawanie tego świata, jednak w taki sposób, by nie narażać go na ryzyko doznania urazów.

Wybierając okno do pokoju dziecięcego, zwróćmy więc uwagę na odpowiednie jego wyposażenie. Podstawą jest klamka zamykana na kluczyk. Możemy także wybrać model, który umożliwi jedynie uchylenie okna, nie pozwalając na całkowite jego otwarcie bez użycia klucza.

Aby ograniczyć konieczność otwierania okna w pokoju dziecka, a jednocześnie zapewnić prawidłową wymianę powietrza, warto zamontować w oknach nawiewniki. Ich działanie jest samoczynne i gwarantuje regularną cyrkulację powietrza bez wychładzania pokoju na skutek szerokiego otwierania okna.

Kolejnym krokiem jest wybór wzmocnionej szyby, która posiada warstwową budowę, zabezpieczającą przed rozsypaniem się szkła na tysiące ostrych odłamków. Oczywiście wypadki, w których dochodzi do rozbicia szyby okiennej zdarzają się raczej rzadko, jednak warto zabezpieczyć się również na taką ewentualność.

Pamiętajmy, że nie tylko samo okno może stanowić zagrożenie dla naszego dziecka. Mogą nim być także okienne dekoracje, chociażby w postaci firanek, zasłon, sznurków czy łańcuszków od rolet. Po pierwsze, mogą wzbudzić one ciekawość dziecka, które ciągnąc za nie, może zerwać okienną dekorację. Nasza pociecha może się w nie także zaplątać, co skutkować może otarciami, a w najgorszym wypadku nawet uduszeniem. Dlatego także w tej kwestii najlepiej zachować przezorność i wszelkie klasyczne dekoracje zastąpić automatycznymi osłonami.

Pamiętajmy także, aby ograniczyć dziecku dostęp do okna i nie ustawiać w jego pobliżu mebli ani innych elementów wyposażenia, po których będzie ono mogło wspiąć się np. na parapet.

Jeśli zadbamy o te podstawowe środki bezpieczeństwa, z pewnością zagwarantujemy sobie spokój oraz pewność, że okno w pokoju naszego dziecka, nawet gdy nie ma nas w pobliżu, nie zagraża zdrowiu i życiu naszej pociechy.

Komentarze

Komentarz

Hania007