Jak urządzić spiżarnię?

main2Spiżarnia to pomieszczenie, o którym marzy niejedna gospodyni domowa. Nic dziwnego – to nie tylko dodatkowa przestrzeń do przechowywania, ale także miejsce pełne smakołyków domowej roboty i zapasów. Jak urządzić spiżarnie, by właściwie spełniała swoją funkcję?

Dlaczego warto mieć spiżarnię

Nawet niewielkich rozmiarów spiżarnia może rozwiązać nasze problemy z brakiem miejsca do przechowywania. Możemy umieścić w niej nie tylko przetwory czy zapasy żywności, ale także sprzęty kuchenne i inne akcesoria, które do tej pory nie miały stałego miejsca. To z kolei wpływa na porządek w naszym domu i ułatwia wiele codziennych czynności. Bez wątpienia jednak spiżarnia to głównie schowek dla produktów spożywczych, które mają długi termin przydatności do spożycia i które często kupujemy w większej ilości, niż chwilowo jest nam potrzebna. Większe zakupy możemy więc wykonać raz na jakiś czas, co pozwala oszczędzić nam przede wszystkim sporo czasu.

Jak wykończyć spiżarnię

Ponieważ będziemy przechowywać w niej głównie pokarmy, powinna być miejscem czystym i higienicznym. Niezbędne będzie więc regularne sprzątanie w niej, które – aby przebiegało sprawnie i efektywnie – wymaga użycia określonych materiałów wykończeniowych. Dlatego, wykańczając ściany i podłogi spiżarni, wybierzmy materiały gładkie, odporne na ścieranie i szorowanie, które ułatwią usuwanie wszelkich zabrudzeń. Podłogi można więc pokryć kaflami, linoleum czy drewnem egzotycznym. Na ścianach z kolei sprawdzą się także kafle, ale i farba ceramiczna, tapeta winylowa czy panele ścienne.

Jak wyposażyć spiżarnię

Spiżarnia, jako pomieszczenie służące do przechowywania różnorodnych przedmiotów i produktów, powinno być wyposażone w dużą liczbę regałów, półek czy szafek. Podstawą będą jednak bogato obsadzone półkami regały, które pomieszczą znaczną liczbę przygotowanych przez nas słoików z przetworami, a także gotowych produktów w puszkach, kartonach, woreczkach czy butelkach.

Jeśli miejsce na to pozwala, możemy także zdecydować się na zamykane szafki i wysuwane szuflady – tutaj schowamy np. rzadko używane sprzęty kuchenne albo drobniejsze produkty, np. torebeczki z przyprawami.

Warto wykorzystać także wewnętrzną stronę drzwi spiżarni. Tutaj możemy zamocować haczyki, na których powiesimy np. ściereczki lub organizery z materiału – z pewnością znajdziemy wiele drobiazgów, które znajdą w nich swoje miejsce, jak np. gumki recepturki czy zakrętki od słoików.

Jeśli pozostaną nam niezaaranżowane miejsca czy narożniki, możemy wykorzystać je do przechowywania w nich miotły czy mopa. W sklepach budowlanych znajdziemy także materiały, które pomogą nam zabudować wolną przestrzeń wg własnych potrzeb. Warto bowiem maksymalnie wykorzystać przestrzeń spiżarni, by uporządkować w niej wszystko, co zakłócało do tej pory porządek w naszej kuchni.

Komentarze

Komentarz

Hania007